Başlangıç > Genel > MİT’in internet sitesi yenilendi!

MİT’in internet sitesi yenilendi!


Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kuruluşunun 85. yıl dönümünde kapılarını medyaya açmasıyla başlayan değişim rüzgarı internet sitesine de yansıdı.

MİT, internet sitesinin içerik ve tasarımını yenilerken, sitenin yeni halinde en çok dikkat çeken özellik ise istihbarat mantığını daha iyi kavramalarını sağlamak amacıyla oluşturulan çocuklara özel interaktif istihbarat oyunu oldu.

“Tarihçe”, “Doğru hamle”, “Tablo ve istatistikler”, “Kariyer”, “O kişi belki de sizsiniz” gibi bölümlerin bulunduğu http://www.mit.gov.tr adresli yeni internet sitesinde, ayrıca çocuk sayfası da yer alıyor. Çocuk sayfası açıldığında “Merhaba sevgili çocuklar, Milli İstihbarat Teşkilatı çocuk sayfasına hoşgeldiniz” diye başlayan bir tanıtım filmi çıkıyor. “Sayfamızda istihbarat nedir, Milli İstihbarat Teşkilatı nasıl çalışır gibi temel bilgileri bulabilirsiniz” denilen içerik bilgilerinde, “Ayrıca istihbarat mantığını daha iyi kavramanız için hazırlanan etkileşimli oyunlardan da oynayabilirsiniz” yazıyor.

“İstihbaratın sadece görünürde yaşananların bilgisi değil özel araştırmalarla ortaya çıkarılan durum bilgileri” olduğu belirtilen sitede, çocuklar için iki özel oyun bulunuyor. Oyunlardan birinde iki fotoğraf arasındaki 5 farkın bulunması istenirken, diğer oyunda ise Ahmet adlı bir çizgi kahraman bir adaya düşüyor ve soruları yanıtlama yoluyla adadan kurtarılıyor. Oyunda Ahmet’in karşısına adada üç kız çıkarılıyor ve “Onların diğer insanlara karşı davranışlarını ve yaklaşımlarını öğrenmek için Ahmet ne yapmalıdır?” sorusu yöneltiliyor. Üç şık verilen oyunda “kendini tanıtmak” ve “kaçmak” şıkları da yer alıyor ancak cevap anahtarında doğru cevabın “Onları 2-3 gün gizlice izlemek” olduğuna işaret ediliyor.


Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: