Başlangıç > Genel > İlk yerli piyade tüfeği seri üretime geçiyor

İlk yerli piyade tüfeği seri üretime geçiyor


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki haziran ayında milli piyade tüfeğinin seri üretimine başlanacağını söyledi. Bakan Yılmaz, Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Trabzon Salih Sanayi Anonim Şirketi (TİSAŞ)’ni gezdi. Yılmaz, TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Hacıoğlu’ndan bilgi aldı. Bakan Yılmaz, fabrika yönetimi tarafından kendisine hediye edilen tabancayı ise kabul etmedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisinin özel sektör açısından çok iyi bir noktaya geldiğini belirtti. Yılmaz, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı kendi iç kaynaklarımızdan karşılanmakta. Amacımız bu ihtiyaçlarının yüzde 100’e yakınını Türkiye’den karşılayabilmek. Dolayısıyla bunda da özel sektörümüze büyük bir görev düşüyor. Arkadaşlarımız özel sektör temsilcilerini çağırdılar konuşacaklar, bir işbirliği içerisinde hareket edeceğiz. Bu zamana kadar belki bir diyalog eksikliğinden dolayı belli bir noktaya gelmemişti; ancak bundan sonra el ele vereceğiz.” dedi.

İhracatta 500 milyar dolar hedefe koyduklarını hatırlatan Yılmaz, savunma sanayi ihracatının çok ciddi bir orana çıkmasını istediklerini dile getirdi. Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: “Dolayısıyla da insansız hava uçaklarımızı, helikopterlerimizi, üretmiş olduğumuz gemilerimizi, ATAK helikopterimizi ve özel sektörümüzün yaptığı zırhlı araçlarımızı ve özel sektörümüzün yapmış olduğu hem tüfeklerimiz hem silahları ihraç yolu için teşvik edeceğiz.”

Özel sektörün gücünü devletin gücü olarak gördüklerinin altını çizen Yılmaz, “Milli gücün içerisinde hem kamunun hem de özel sektörün gücü var. Bu milli gücü daha da artırabilmek için özel sektörümüz bir işi yapabiliyorsa kamunun o alandan çekilmesi lazım. Bizim de arkadaşlarımıza tavsiye ettiğimiz husus bu olacak. İnşallah özel sektörümüzün yaptığı işi biz yapmayacağız. Biz özel sektörümüzle rekabet etmeyeceğiz. Özel sektörümüz yurt dışı rakipleri ile rekabet etsin istiyoruz. Biz de onlara destek olacağız.” dedi.

Bakan Yılmaz, ‘milli piyade tüfeği’ çalışmalarıyla ilgili son durumunla ilgili soruya şu cevabı verdi: “Bitti, testlerden geçti, Haziran ayından itibaren de seri üretime geçilecek. Kale Grubu ile milli piyade tüfeğinin makinelisinin üretilmesin sözleşmesi imzalandı. İlk defa her şeyi ile bize ait olan piyade tüfeğimiz olacak. Haziran ayından itibaren seri üretime geçiyoruz. Önce TSK’ya, emniyet güçlerimize de inşallah bu silahtan temin edeceğiz.”

Üretilecek silahın dakikada bin mermi atacağını ve etkili menzilinin bin metre olacağını söyleyen Bakan Yılmaz, bunun dünyadaki en iyi sonuçlardan bir tanesi olacağını sözlerine ekledi.

Bakan İsmet Yılmaz, TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Hacıoğlu’nun hediye ettiği fabrikada üretilen ZIGM 1911 marka tabancayı kabul etmedi.


Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: