Başlangıç > Genel > Tutuklulara elektronik kelepçe

Tutuklulara elektronik kelepçeCeza İnfaz Yasası’nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidecek olan Türkiye, denetimli serbestlik uygulamalarında elektronik kelepçe kullanımına geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Adalet Bakanı Sadullah Engin’in açıkladığı elektronik kelepçeli denetimin Ceza
İnfaz Yasası’nda yapılacak değişikliğin ardından uygulanmaya geçmesi bekleniyor.

Mahkemece üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlarla adli kontrol kararı verilenlere, koşullu salıverilen hükümlülere, 2 yıl ya da daha az hapis cezasına mahkûmiyet sonucu cezanın ertelenmesi kararı verilenlere, özel infaz rejimine tabi olanlara, örgütlü suçlarda etkin pişmanlık ile tedavi ve denetime tabi tutulanlarda uygulanan denetimli serbestliğin, elektronik kelepçe ile daha etkin uygulanması hedefleniyor. Bu kapsamda 2 yıla kadar olan cezalarda uygulanan denetimlik serbestliğin süresinin uzatılarak cezaevlerindeki doluluğun azaltılması düşünülüyor.

Yeni uygulamayla cezalarını Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlükleri’nce belirlenen kamu kurumlarında çalışarak geçiren kişiler, daha etkin bir şekilde denetlenecek. Uygulama, personel yetersizliği sebebiyle denetim yapamayan personelinde işini kolaylaştıracak.

Elektronik izleme sayesinde şartlı tahliye edilen hükümlüler ile kısa süreli hapis yerine kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen kişiler, ayak bileklerine takılacak kelepçeyle kolaylıkla takip edilecek.

ABD’DE İNCELEME

Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Genel Müdürü Nizamettin Karaman, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Burhanettin Eser, Tetkik hâkimler İbrahim Usta ve Hakan Umut, denetimli serbestlik hizmetlerinde elektronik izleme uygulamalarını yerinde görmek için Haziran ayında ABD’de bir dizi incelemelerde bulundu. ‘Elektronik izleme ve cezaevlerinde geleceğin güvenlik teknolojileri’ konferansına katılan Karaman ve beraberindeki heyet, elektronik izleme araçlarının tanıtıldığı sergiyi gezerek yazılım ve donanımlar hakkında bilgi aldı.

ABD ve Avrupa’daki elektronik izleme uygulamalarını inceleyen yetkililer, bu konudaki çalışmasını sürdürüyor. Çalışmaları yürüten uzmanlar, elektronik takibin suçluların takibinde en etkin yöntem olacağını ifade ediyor.

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:, , , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: