Başlangıç > Genel > Orman Yanğınları Uydudan Kontrol Ediliyor

Orman Yanğınları Uydudan Kontrol Ediliyor


yangin_uydu

Orman yangınlarında ‘hassas’ bölgelerden olan Sakarya’da sıkı tedbirler alınıyor. Bu doğrultuda hereket eden ekiplerin kontrolü ise uydudan takip ediliyor… Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, olası yangınlara hızlı ve etkin müdehale için arazöz, (yangın söndürme aracı) dozer gibi araçlarını, araç takip sistemiyle uydudan kontrol ediyor. Bölge Müdürü Hasan Yıldız, yaptığı açıklamada,bu yıl ilk kez yangınlara acil ve etkin müdehale etmek için araçların uydudan takip edilmeye başlandığını söyledi.

Sorumlu oldukları Kocaeli ve Sakarya’da 351 bin 907 hektarlık orman arazisini korumak için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Yıldız, araçların uyduyla takibinin yangınlara hızlı ve etkili müdehalede büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Yıldız, şu bilgileri verdi: “Araç takip sistemiyle bütün iş makinelerimizi ve arazözlerimizi, Yangın Harekat Merkezi’ndeki bilgisayarlar aracılığıyla 24 saat boyunca takip ediyoruz. Orman Genel Müdürlüğü de bu araçlarımızı takip edebiliyor. Böylelikle orman yangınlarıyla daha hızlı ve etkili mücadele sağlanmış olacak. Bu sistemle hangi arazözün nerede olduğu, yönü, hızı ve bütün bilgiler anında bilinmekte ve yangın sahasına giden en kestirme yol arazöze tarif edilerek iş makinelerinin kısa zamanda yangına müdahale etmeleri sağlanmaktadır.”

Yangına havadan müdahalenin de çok önemli olduğunu ifade eden Yıldız, yangın sönderme ile ilgili helikopter ve uçakların su alabilmeleri için 65 gölet oluşturduklarını ayrıca bu göletlerin koordinatları sisteme girdiklerini kaydetti.

Hasan Yıldız, ”Böylelikle yangına müdahale edecek olan helikopter veya uçaklar su alabilecekleri yerleri kesin bir şekilde bilecek. Helikopterlerin yangın sahasına en yakın göl veya göletten su almasıyla yangına erken müdahale sağlanacak. Bu amaçla da Taraklı ilçesinde orman deposu yakınlarında büyük bir su toplama çukuru inşa ettik. Şu anda faal haldedir.” diye konuştu.

ORMANI 24 SAAT GÖZETLİYORUZ

Hasan Yıldız, çıkan yangının hemen farkedilmesinin hayati bir önem taşıdığının altını çizerek, Sakarya’da 7, Kocaeli’nde 6 adet yangın kulesiyle ormanların 24 saat boyunca gözetlendiğini anlattı.

Yıldız, “Yangını hemen büyümeden farketmet çok ama çok önemli. Bu sebeple değişimli olarak 13 kuleden ormanlar gece gündüz gözetleniyor. Çok zayıf bir duman bile görülse hemen kontrol ediliyor. Yangına ne kadar erken müdehale edilirse o kadar zararı az oluyor ve büyümeden söndürülebiliyor. Bunun yanında araç takviyesi de yaptık. 9 olan arazöz bayisini 17’ye çıkardık.”

Reklamlar
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: